Pilates kilo verdirir mi?

Pilates son yıllarda özellikle Türkiye'de oldukça popüler egzersiz metodu.
Pilates son yıllarda özellikle Türkiye’de oldukça popüler egzersiz metodu. Biraz da medyada yer alması bu metodu Anadolunun köylerine kadar götürdü. Herkese hitap edebilmesi nedeniyle ayrıca seviyorum Pilatesi.

Peki bu metot kilo verdirir mi?

Evde hiçbir şey yapmadan kös kös otururken Pilates yapmaya başlarsan evet verdirir. Sonuçta ekstra bir enerji harcayacaksın. Pilates negatif enerji dengesi oluşturacak kadar yüksek enerjili bir metot değil aslında fakat her yerde yapılabilmesi ve herkese hitap edebilmesi sebebiyle sıklıkla insanların egzersize başlama nedeni olabiliyor. Egzersize başlayan insanlarında kalori alımlarına dikkat ettikleri, yaşantılarını daha disiplinli hale getirdikleri bir gerçek. Eh hal böyle olunca kilo vermeye başlıyor insan. Yani işin özünde hareket etmeye başlamak ve hayatı disipline etmek var.  Çok sevilen bir egzersiz metodu olarak Pilatesin insanları sağlık açısından daha disiplinli hale getireceği kesin.

Peki nedir Pilates?

Joseph Pilates tarafından taa 1900’lerin başlarında geliştirilen önceleri daha çok rehabilitif amaçlarla kullanılan, kendine göre prensipleri olan bir egzersiz metodu.

Bir direnç egzersizi!

Fitness bilimi açısından bakıldığında kendi vücut ağırlığını veya makine üzerinde yay dirençlerini kullanarak yaptığın bir direnç egzersizidir Pilates. Yani bilimsel araştırmalarında ortaya çıkardığı üzere kendine has özel bir yağ yakımı olayı yok. Diğer direnç egzersizleri gibi kas oranınızı ve dolayısı ile bazal metabolizma hızınızı artırır. Sonuç olarak kilo vermeye başlarsınız. Pilatesi bence özel kılan verdirdiği kilolar değil aslında. Evet kilo vermenize yardımcı olur, fakat asıl etki ettiği yerler omurga sağlığı, düzgün postür, kas gerginliğinin artması, sakatlık sonrası sağlıklı yaşama dönüş ve hayat kalitesindeki artış. Kendine has prensipleri sebebiyle güvenli bir egzersiz metodu olduğunu da söylemek isterim. Tabiki doğru eğitmenler eşliğinde yapılması önemli. Fitkon eğitmenleri bu konuda size yardımcı olmaya hazır. Hadi kendine bir seveceğin bir eğitmen bul ve Pilatese başla 🙂