Buradasınız:

Sınavlar

Fitkon Academy kurslarından aldığınız bilgilerin pekiştirilmesini ve kalıcı olmasını önemsiyoruz. Sınav sürecinde eğitmenlikte güçlü olduğunuz yanlarınız ile geliştirmenizde fayda olduğunu düşündüğümüz taraflarınız hakkında geri bildirim vererek altyapısı sağlam bir eğitmen olmazına yardımcı olmak istiyoruz.

Her Fitkon Academy kursu sonunda American Council on Exercise (ACE) kredilendirilen katılım belgesi alırsınız. Herhangi bir kursun ‘Eğitmenlik Sertifikası’na sahip olabilmek için yazılı ve uygulama sınavına girip başarılı olmanız gerekmektedir.

Uygulama, gözlemleme, öğretme gibi ‘Çalışma Saatleri’ tamamlamış olan kişiler aşağıda belirtilen sınav yöntemlerinden birini tercih ederek sertifika sınavına girebilirler.

Belirlenen tarihlerde Fitkon Academy eğitim merkezlerinden birinde sınava girilebilir. Eğitim tarihlerini aşağıdaki sınav takvimi bölümünden görebilirsiniz.

Kendinizi hazır hissettiğinizde merkezi sınav tarihlerini beklemeden kendi sınav tarihinizi belirleyebilirsiniz. 0532 354 00 46 nolu telefondan veya [email protected] e-mail adresinden bize ulaşarak bireysel sınav için tarihinizi belirleyiniz.

Eğitim merkezlerimize uzak olmanız durumunda sınavı online olarak almanız mümkün. Ekipman içeren bir sınav (Örn. Reformer Sınavı) alacaksanız size en yakın herhangi bir stüdyoya size öğrenci olabilecek biri ile gidip sınavınızı alabilirisiniz.

Pilates Eğitmenliği Sınavları

Aşağıda belirtilen sınavlardan birine girebileceğiniz gibi aldığınız kursların sonunda toplu olarak tek bir sınava da girebilirsiniz. Örneğin Reformer kursunu tamamladınız ve 6 ay içerisinde başka bir kursu da almayı planlıyorsunuz. Bu durumda Reformer sınavını tek başına almak yerine alacağınız yeni kurs birlikte tek sınav olabilirsiniz. Örn. Reformer & Cadillac sınavı.

InstructorAdvanced Instructor (Level 1, Level 2 & Advanced)
 • Matwork
 • Reformer
 • Cadillac
 • Chair & Barrels
 • Matwork
 • Reformer
 • Cadillac
 • Chair & Barrels
Yukarıdaki kurslardan bir veya daha fazlasında Level 1 ve Level 2 kurslarını tamamlayıp sınava girmek isteyenler.
Örnek: ‘Matwork Instructor Exam’
Yukarıdaki kurslardan bir veya daha fazlasında Level 1, Level 2 ve Advanced kurslarını tamamlayıp sınava girmek isteyenler.
Örnek: ‘Advanced Matwork Instructor Exam’

Fonksiyonel Antrenman Eğitmenliği Sınavları

Fonksiyonel Antrenman sınavlarına girebilmek için aşağıda belirtilen Çalışma Saatlerini doldurmuş olmak gereklidir. 2 farklı sınavdan tercih ettiğinize girebilirsiniz.

Fonksiyonel Antrenman Eğitmeni

İleri Fonksiyonel Antrenman Eğitmeni

3 gün kurs
Fonksiyonel Anatomi (online)
Temel Antrenman Bilgisi (online)
kurslarını tamamlamlayanlar

Fonksiyonel Antrenman Eğitimi 
İleri Fonksiyonel Antrenman Eğitimi
Temel Antrenman Bilgisi
Fonksiyonel Anatomi 

Sınav Ücreti

ProgramSınav ÜcretiOnline Sınav Ücreti
Instructor (Pilates)500 TL400 TL
Advanced Instructor (Pilates)500 TL400 TL
Birleşik Sınav (Örn. Reformer & Matwork)600 TL500 TL
Fonksiyonel Antrenman Eğitmenliği500 TL400 TL
İleri Fonksiyonel Antrenman Eğitmenliği550 TL450 TL
 • Çalışma Saatleri

  Katıldığınız kurslarda öğrendiklerinizi uygulayarak tekrarlamak bilgilerin pekişmesini ve kalıcı olmasını sağlar. Çalışma saatlerini, işyerinizde veya Fitkon Academy Stüdyolarına gelerek doldurabilirsiniz. Sınava girmeden önce eğitim saatlerinin tamamlanması gerekmektedir.

 • Pratik Saatleri

  Kursta öğrendiğiniz hareketleri tekrar etmenizi ifade eder. Hareketlerin etkilerini kendi vücudunuzda hissederek tekrar etmeniz komut verme ve kassal vurgu yapma yeteneğinizi geliştirir. Kendi başınıza veya bir Fitkon Academy master eğitmeninden ders alarak bu saatleri doldurabilirsiniz. Aynı zamanda Fitkon Academy stüdyolarında eğitmelere özel ‘Instructor Class’ dersine katılabilirsiniz.

 • Gözlem Saatleri

  Farklı eğitmenlerin derslerini izlemek öğretme tekniğinizin gelişmesine yardımcı olur. Size en yakın Fitkon Academy sertifikalı bir eğitmenin bulunduğu stüdyoya gidip dersini izleyebilirsiniz. Ayrıca Fitkon.com sayfasındaki Online Eğitimler bölümünden videoları izleyebilirsiniz.

 • Öğretme Saatleri

  Eğitmenlik becerinizi, komut verme hızınızı, programlama yeteneklerinizi geliştirmek için öğrendiklerinizi hemen öğretmeye başlayın! Öğretme saatlerini kurs arkadaşlarınla, aile fertlerinizle veya üyelerinizle doldurabilirsiniz.

Merkezi Sınav Takvimi

Sınav İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Yazılı sınavda hangi tür sorular çıkıyor?

Pilates Sınavı

 • Fonksiyonel Anatomi: Kaslar, kemikler, anatomik düzlemler, hareket yönleri, anatomik hareketler, kasılma türleri
 • Antrenman Bilgisi: Fitness parametrelerinin tanımlanması ve gelişim yöntemleri, Egzersiz programlama
 • Fitkon Academy 5 Temel Prensibi: Nefes, Nötr Pelvis, Nötr Omurga, Stabilizasyon ve Mobilizasyon Dengesi, Omuz Kemeri Stabilizasyonu ve Mobilizasyonu
 • Postür Analizi: Postür bozukluklarının tanımlanması, farklı postür tipleri için egzersiz seçimi
 • Hareketler: Kursta öğrenilen hareketlerin isimleri ve anatomik altyapısı. Fonksiyonel Antrenman Sınavı

Fonksiyonel Antrenman Sınavı

 • Fonksiyonel Anatomi: Kaslar, kemikler, anatomik düzlemler, hareket yönleri, natomik
  hareketler, kasılma türleri
 • Antrenman Bilgisi: Fitness parametrelerinin tanımlanması ve gelişim yöntemleri, egzersiz programlama
 • Ekipman Kullanımı: Kettlebell, sangbag gibi fonksiyonel ekipmanlarında hareket tekniği
 • Fitkon Academy 5 Temel Prensibi: Nefes, Nötr Pelvis, Nötr Omurga, Stabilizasyon ve Mobilizasyon Dengesi, Omuz Kemeri Stabilizasyonu ve Mobilizasyonu.
 • Hareket Analizi: Dinamik Postur ve egzersiz dizayn
 • Aerobik ve Anaerobik Egzersiz Dizaynı: HIIT, Training uygulama alanları

2. Uygulama sınavım nasıl olacak?

Uygulama sınavında herhangi bir öğrenciye ders vermeniz izlenir. Daha önce belirlenmiş kriterler
üzerinden puanlama yapılır.

Süre:

 • Tek sınav (Örnek. Reformer Instructor Sınavı), 1 saat
 • Birleşik Sınav (Örnek: Reformer, Cadillac), 1,5 Saat
 • Fonksiyonel Antrenman Sınavı, 1 Saat

Sınav İçeriği:

Pilates

 • 5 dk. Tanışma ve Bilgi: Öğrencinin egzersiz geçmişi, varsa yaralanmaları ve beklentileri ile ilgili bilgi alınır.
 • 5-10 dk. Postür Analizi: Analiz yaparken kemiklere dokunulması hangi anatomik hizaya bakıldığının söylenmesi beklenir. Örnek: Önden ASIS kemiklerine bakıyorum. Yerden yükseklikleri aynı olması gerekir. Sağa veya sola rotasyon konrolü yapıyorum kemiklerinellerim e olan uzaklığı aynı. Sonuç; elevasyon, depresyon veya rotasyon yok. Nötr…
 • 10 dk. 5 Temel Prensip: Öğrenciye uygulamalı olarak 5 temel prensip öğretilir. Öğretim esnasında Ne, Nasıl, Neden sorulanına cevap verecek komutlar verilmelidir.
 • Örneğin: Nötr Pelvis öğretiyorsunuz. ASIS-Pubis aynı düzleme getirelim söylemi ile (Ne)sorusuna,  ellerinin topuk kısımlarını ASIS parmak uçlarını ise pubis üzerine koyarak üçgenoluştur ve bu kemiklerin yerden yüksekliğini aynı tut komutu ile (Nasıl) sorusuna, nötr pelvis ile bel omurlarının nötr pozisyonda kalması kolaylaşacak ve daha az stres yaşayacaksın açıklaması ile (Neden) sorusuna cevap vermiş olacaksınız. Bütün Prensipler için aynı yöntem ile öğretim yapılması beklenir.
 • 35- 45 dk. Hareket Öğretimi: Bu bölümde postür analizi, spor geçmişi ve varsa yaralanma geçmişi gözetilerek aşağıda belirtilen sayılarda hareket seçilir ve öğretilir. Puanlama öğretim sırası ve öğretim yöntemlerine bakılarak yapılır.

Hareket Sayıları

Sınav Adı

Hareket Sayıları Instructor:

Level 1 (Başlangıç)
Level 2 (Orta seviye)

Advanced Instructorí:

Level 1 (Başlangıç)
Level 2 (Orta seviye) 
Advanced

Matwork, Reformer Cadillac, Chair & Barrels Sınavları

– Başlangıç 5
– Orta Seviye 5

– Başlangıç 4
– Orta Seviye 4
– Advanced 3

Birleşik Sınav 2 Kurs (Örn. Reformer & Matwork)

Her kurs için:

– Başlangıç 5
– Orta Seviye 5

Her kurs için:

– Başlangıç 4
– Orta Seviye 4
– Advanced 3

Birleşik Sınav 2-4 kurs (Örn. Reformer, Matwork, Cadillac)

Her kurs için:

– Başlangıç 4
– Orta Seviye 4

Her kurs için:

– Başlangıç 3
– Orta Seviye 3
– Advanced 2

Fonsiyonel Antrenman Eğitmenliği Sınavı:

 • 5 dk. Tanışma ve Bilgi: Öğrencinin egzersiz geçmişi, varsa yaralanmaları ve beklentileri ile ilgili bilgi alınır.
 • Hareket Analizi Squat Test: Test sırasında farklı açılardan bakılarak hangi fonksiyonundakayıp olduğu tespit edilir.
 • 35 – 45 dk. Hareket Öğretimi: Bu bölümde squat testi, spor geçmişi ve varsa yaralanmage çmişi gözetilerek seçilen hareketler öğretilir. Puanlama öğretim sırası ve öğretim yöntemlerine bakılarak yapılır. Level 1 için 10, Level 2 için 12 hareket yaptırmanız beklenir.

3. Ne zaman sınava girmeliyim?

Herhangi bir kursu bitirdikten sonra 6 ay içerisinde sınava girilmelidir. Fakat bu süreç içerisinde yeni bir kursa katılım sağlandığında bu süre uzar ve son aldığınız eğitim tarihi baz alınır.

Örnek:

 • 1 Mart Reformer Kursu katılımı sağladığınız- Sınav tarihi: En geç 1 Agustos.
 • 1 Nisan Cadillac kursu aldınız. Sınav tarihi hem daha önce aldığınız Reformer hem de Cadillac için en geç 1 Eylül olacaktır.

4. Sınavdan geçme notu kaç?

Sınavdan geçme notu ortalaması %75’dir. Yazılı ve yazılı sınavdan en az 70 almak gerekir. Örneğin; Yazılı 70, Pratik 80, Ortalama:75 geçti.

Yazılı 65, Pratik 85, Ortalama: 75 yazılı sınava tekrar girilmesi gerekir (70 altı skor olduğu için) İkinci sınavda sadece kaldığınız bölümden sınava girilir. Sınav bilgilerinizin taze kalması için 4 ay içerisinde tekrarlanmalıdır. Tekrarlanan sınavda sadece kaldığınız bölüm için ücret ödenir.

durumunda sınava girebilmek için Fitkon Academy master eğitmeni ile saatlik uygulama tekrarı yapılmalıdır. Buradaki amaç sınava girecek olan kişiye geliştirmesi gereken konularda geri bildirim vermektir.

5. Sınava girme süresini geçirirsem ne olur?

Kurslara öğrendiğinizin öğrencileriniz için uygulanabilir kaliteli bilgiler olabilmesi için pratik yapmak, öğretme sürecine başlamak ve kendinizi test etmek önemli.

Bu nedenle sınava 6 ay içerisinde girilmelidir. Bu süreyi geçirmeniz