Pilates veya Fitness eğitmenlik kursu seçerken neye dikkat etmeliyim?

Bir egzersiz metodu uzmanı olmak için ne gerekli? Hangi yolu izlemeliyim? Sertifika programı seçerken nelere dikkat etmeliyim soruları ise en çok sorulan sorular diyebiliriz.
Fitkon Team

Bir egzersiz metodu uzmanı olmak için ne gerekli? Hangi yolu izlemeliyim? Sertifika programı seçerken nelere dikkat etmeliyim soruları ise en çok sorulan sorular diyebiliriz.

Dünya’nın en hızlı gelişen sektörlerinden biri Wellness. Egzersiz, beslenme, güzellik alanında çalışmak isteyenlerin sayısı da hızla artıyor. Özellikle Pilates & Fitness eğitmenliği son zamanlarda insanların rağbet gösterdiği alanlar. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de bir çok kurs bulunmakta. Dijitalleşmenin artmasıyla online kurs almakta mümkün (Bkz Fitkonline) Bir egzersiz metodu uzmanı olmak için ne gerekli? Hangi yolu izlemeliyim? Sertifika programı seçerken nelere dikkat etmeliyim soruları ise en çok sorulan sorular diyebiliriz.

Doğru fitness, pilates veya yoga kurumunu bulun

Herhangi bir metotta (Pilates, Yoga, Fitness) eğitmen olmak için öncelikle o alanda sertifika veren eğitim kurumları inceleyerek başlanabilir. Bir sertifika programının kalitesini algılamak için o eğitimi verecek kişi veya kişilerin özgeçmişlerine, o alanda yaptığı çalışmalara, uluslararası kurumlar ile bağlantısına ve en önemlisi ise eğitimlerinde ne kadar bilimsel kaynak kullandığına bakmak gerekir. Unutmayın egzersiz bir bilim dalıdır! Yani bir kurs sadece popüler görünüyor, eğitmenin fiziği iyi, stüdyosu güzel gibi eğitime dolayısıyla kariyerinize etkisi olmayan şeylere odaklanmak zaman ve para kaybı olacaktır.

Başka bir dikkat edilmesi gereken şey ise seçeceğiniz kurs sadece hareket öğreten bir kurs olmamalı! Bir Pilates eğitmenlik sertifika kursunu ele alalım. Level 1 kursuna gittiniz ve 20 hareket öğrendiniz ve hareketleri uyguladınız. Fakat egzersiz uzmanlığının temellerine hiç vurgu yapılmadı. Sadece hareket öğrendiniz ve bu hareketleri eğitmen olarak derslerinizde uygulayacaksınız. Pek de bir şey öğrenmiş sayılmazsınız. Çünkü tüm bu bilgileri ve uygulamaları Youtube üzerinden bile öğrenmeniz mümkün!

İyi bir pilates eğitmeni ne öğrenmeli?

Peki bir kursta ne öğrenmelisiniz? Bir egzersiz uzmanın hareketi nasıl uygulayacağından çok nasıl uygulatacağına odaklanması gerekir. Yani iyi hareket etmeniz iyi bir eğitmen olduğunuz anlamına gelmez. Tabi ki hareketleri iyi bir şekilde uygulayabilmeniz olumlu bir şeydir fakat yeterli değil. İyi bir eğitmenin Pilates veya farklı bir metotu ve hareketlerini öğrenmeniz yanında öğrenmesi gerekenleri sıralayalım;

  • İnsan vücudunu ve sistemini anlayacak bir ANATOMİ bilgisi
  • Fitness hedeflerine ulaşmanızı sağlayacak PROGRAMLAMA becerisi
  • Geliştirmeye çalıştırdığı kuvvet, esneklik, denge gibi Fitness parametrelerini öğreten ANTRENMAN BİLGİSİ
  • Kilo verme, enerji harcama gibi hedeflere ulaşmanızı sağlayacak FİZYOLOJİ bilgisi

Artık ne öğrenmeniz gerektiğini biliyorsunuz Yukarıdaki bilgiler ışığında sertifika kurslarını inceleyebilir ve karşılaştırabilişiniz.

Fitkon Academyolarak bu bakış açısıyla Pilates ve Fitness alanlarında eğitim düzenliyoruz ve hem sektörü hem de kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Yeni yorum ekle